Elektronická cigareta | Vaping Fórum • Zobrazenie témy - Merlinov chlievik

Merlinov chlievik

Moderátori: pe.stefpo, Welchi, DeMaio

Re: Merlinov chlievik

Poslaťod Merlin » Ned 25. Jan 2015 21:28:33

Hm, ako by som to vysvetlil...
Zrozumitelne a ludsky..
Skratka ide o to, ze tlacitka na velke prudy su problematicke, pokial nechceme v gripe mat tlacitko startera z traktora..
Tranzistor ovladany polom, teda FET je suciastka, ktora pri zanedbatelnom prude, skor napati, umoznuje spinat obrovske prudy a popri tom ma zanedbatelny vnutorny odpor.
Castokrat mensi, ako by mal klasicky mechanicky spinac, alebo kus drotu.
Jeho ovladacia elektroda sa nevola Baza, ako u klasickeho tranzistora, ale Gate, hradlo, stavidlo, brana...
Povedzme ze, je to cosi ako stavidlo na potoku.
Aby v pripade, ze chceme aby sa stavidlo otvorilo uplne na plno, nestaci na to len sila vody v potoku, ale nejake o malinko viac silne cosi, co zdvihne stavidlo nad hladinu prudiacej vody..
A to je to napatie, ktore je treba navyse.
Samozrejme da sa to aj bez toho. Ale z klesajucim napatim na clanku, bude tranzistor nie uplne bude otvoreny, takze pokles napatia bude v zatazi citelnejsi..

Tlacitko ako take, nieje zle riesenie, ale muselo by byt konstrukcne spravene tak, ako sa to uz dnes nerobi.
Nielen ze kontakt musi znasat velky prud, ale musi mat "samocistiace" kontakty, kde by pri kazdom stlaceni dochadzalo ku nutenemu oteru kontaktneho pola. Byvavali take kontakty v roznych specialnych aplikaciach, ale niesu dnes v dobe "digitalno-elektronickej bezne".
Elektronika je ako dezinsekcia, stale na kolenach hladame svaby v inom smeti.. Neponukajte mi komerciu, ak mi ale darujete volaco, najprv to rozoberem a zahodim az po tom.
Obrázok užívateľa
Merlin
e-veterán
e-veterán

Partner

Vaping Portál

Poslaťod fendo72 » Pon 26. Jan 2015 19:47:39

Merlin a aka je krivka na osciloscope z mosfetu? Nevies nahodou? Nie je to prilis zubate? BO idem robit boxmod s arduinom a mosfetmi. Arduino uz mam oprogramovane, len tie trandaky este nemam. Kebyze to je zubate, kupujem komercny onyy.
Dikes.

Odoslané z thl T6 pro
fendo72
e-profesionál
e-profesionál

Poslaťod danoPD » Pon 26. Jan 2015 19:53:36

Dám aj ja dotaz, Merlin ak sa Mosfet hreje príliš pri zapojení alá dotykový spínač tak ho asi zle otvára že?
:vaping:
Je jedno čo a z čoho vapuješ, hlavne že nefajčíš!
Moja pivnica

Obrázok
Obrázok užívateľa
danoPD
e-veterán
e-veterán

Poslaťod pe.stefpo » Pon 26. Jan 2015 19:58:25

fendo, to myslím zaleží od toho čim to otvoríš a z čoho budeš kŕmiť,
ja som teraz skúsil vrabcim hniezdom otvoriť fet-trandak z ego baterky, napätim z batérie, a v podstate je malý nábeh a otvorene,
keďže napätie je filtrované batériou a nieje tam žiaden iný obvod tak to vyzerá ako zo spínača :D

:D

edit.
Dano jo, nieje otvorený tým pádom časť energie premiena na teplo...
posledne recenzie portál.
pico mega
Obrázok užívateľa
pe.stefpo
Moderátor
Moderátor

Poslaťod fendo72 » Pon 26. Jan 2015 20:14:27

Diky Peter. Budu tam 2x 18650 a otvaranie tranzistorov podla vsetkeho bude riadit arduino skrzeva pwm regulaciu. Kedze sa do teho guwno rozumiem, tak som si dufam, nenaondal do chrapy. :-)

Odoslané z thl T6 pro
fendo72
e-profesionál
e-profesionál

Poslaťod Merlin » Pon 26. Jan 2015 22:58:09

To Dano
Ak sa trandak zahrieva, napatie na G nestaci na plne otvorenie a tym padom sa cast vykonu mari v trandaku.
Plne otvoreny trandak sa nesmie zahrievat, ak je na to stavany, ani pri prude 15A.

Pomoze na to jednoducha skuska, priviest na G vyssie napatie, napriklad tuzkovou baterkou.

Existuju trandaky, ktore su plne otvorene uz pri 1V na G a su trandaky, ktore sa otvoria az pri 3> a viac V..
V pulznom rezime, pokial je elektronika dobre navrhnuta, nesmie trandak sa tiez zahrievat.
Proste je otvoreny/zatvoreny a dost.
Fendo..
Patvary na zatazi rezistivnej, by nejak nemali byt badatelne na osciloskope.
Treba sa pozriet, co leze do G trandaku.
Pretoze on len chudak kopiruje to, cim je budeny, rovnako, ako kazdy zosilovac..
A to je uz vysoka skola, na pulzne priebehy a riesenia roznych parazitnych zakmitov, ktore vytvaraju potom straty.
Zalezi od takych somarin, ako je kapacita vedeni, indukcnost v obvodoch a rozne vazby v obvodoch.
Obvykle dobre navrhnut budic a prisposobit (napasovat) ho na vykonovy clen, pripadne odstranit rozne zakmity, je celkom zlozita problematika, kde treba brat v uvahu vela roznych faktorov a neda sa to idealne dobre simulovat, treba poznat iste zakonitosti a pomery impedancii v retazci a to sa neda vyriesit jednoducho len "klikanim" do klavesnice.

Riadenie PWM pomocou procesora, riesenim sirky pulzu v pomere, je zdanlivo jednoduchy problem, (programatorsky),ale prisposobit vykonovy clen spinaci, ako je MOS FET, ku nejakemu vystupnemu hradlu "nejakeho procesora" osetrit ten vystup, aby tam nemohlo dochadzat ku zakmitom a aby ten cely regulator fungoval, pripadne ku tomuto spravit regulaciu zo spatnou vazbou ..
Hmmm no, moj zivot je komplikovany, ale na toto nemam cas... Aj ked tomu signalovemu procesu rozumiem, neviem programovat a ako konstrukter sa tymto nezaoberam. Ty mladsi, zas vedia programovat a nevedia zas prakticke riesenie VF obv...
I ked to vlastne nieje VF, podoba sa tomu..

Riesenie pre plne otvorenie MOS Fetu pre ovladanie jedinym tlacitkom, je uplne Merlinovsky proste..
Ak nechcete vyuzivat cely modul powerbank..
http://www.banggood.com/37V-Liion-Batte ... 28948.html
napr. takyto..

tak sa da pouzit len pomocny zdroj zvyseneho napatia..
http://www.banggood.com/PFM-Control-DC- ... 87949.html
Odstrani sa USB konektor, odreze sa zbytocny plosak a cely zdroj sa spina tlacitkom, takze ziadna powerbank a ziadna spotreba.
Do Gate sa dovedie cez odpor cca 1-10k to zvysene napatie a je vymalovane.
Schemu?!
Elektronika je ako dezinsekcia, stale na kolenach hladame svaby v inom smeti.. Neponukajte mi komerciu, ak mi ale darujete volaco, najprv to rozoberem a zahodim az po tom.
Obrázok užívateľa
Merlin
e-veterán
e-veterán

Poslaťod danoPD » Pon 26. Jan 2015 23:38:19

Merlin díky, schému mi netreba, zavesil som to práve švagrovi na krk lebo na toto som ja bol slabý pionier ;) Dík za vysvetlenie!
Je jedno čo a z čoho vapuješ, hlavne že nefajčíš!
Moja pivnica

Obrázok
Obrázok užívateľa
danoPD
e-veterán
e-veterán

Poslaťod Merlin » Pon 26. Jan 2015 23:50:48

Ak vyvedies to pomocne napatie do blizkosti dotyku toho "senzora" z toho pomocneho USB zdroja, trandak sa otvori na plno a nieje problem..
Obrázok užívateľa
Merlin
e-veterán
e-veterán

Poslaťod Merlin » Pia 05. Jún 2015 18:15:00

Z drevom, niesom kamarat, ale ma napadlo, ze z odpadu, po obkladani zachoda, sa da spravit zaujimavy stojancek na e-hulivo.
Boh vie, ci pojde stoho spravit aj driptip.
Tak som pri pokuse o vyrobu drziaku zubnej kefky a hajzepapiera, prisiel na to, ze aj huliprislusenstvo, moze byt opticky zapadajuce do hajzlovej kultury..
Este to chce vydlabat aj e-fajku- hajzlovku. Nech to vapovanie na hajzli ma nejaku stabnu kulturu..
:vaping:
Nemáte oprávnenie prezerať súbory priložené v tomto príspevku.
Obrázok užívateľa
Merlin
e-veterán
e-veterán

Poslaťod darth.hokro » Pia 05. Jún 2015 20:01:44

jednoduché, účelné, pěkné :smok1:
Jedu převážně svoje boxmody + igo-L/S. DH Teleskopic od Marwika a best cz mechanical compact Bivoj Titan.
Obrázok užívateľa
darth.hokro
e-odborník
e-odborník

PredchádzajúciĎalší

Späť na DIELŇA -Homemade výrobky

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 0 hostia