Elektronická cigareta | Vaping Fórum • Zobrazenie témy - Právne aspekty vapovania

Právne aspekty vapovania

Voľná zóna pre pokec o všetkom možnom.

Moderátori: Welchi, DeMaio, pe.stefpo

Re: Právne aspekty vapovania

Poslaťod Zarm dal Hens » Pon 15. Jún 2015 11:52:54

baggio píše:"Výrobky, ktoré sú určené na fajčenie a neobsahujú tabak, sú všetky výrobky neobsahujúce tabak, ktorých spôsob užívania je fajčením."

Článok 2 odst. 3/ Ústavy SR hovorí
(3) Každý môže konať, čo nie je zákonom zakázané, a nikoho nemožno nútiť, aby konal niečo, čo zákon neukladá.

To je veľmi dôležité ustanovenie, v podstate je to to najdôležitejšie v Ústave, čo sa nás, ako občanov týka. Veľa ľudí stále žije v právnom povedomí, že robiť môžu len to, čo zákon povoľuje, ale to je základný omyl.

V hľadaní pravdy o vapovaní, kde sa môže a kde nemôže vapovať, musíme otázku definovať - kde je vapovanie zakázané
a nie otázku, kde je vapovanie povolené...

Za prvé, musíme hľadať výklad základných pojmov. Avšak v našom právnom systéme nikde neexistuje právna definícia fajčenia a to ani v slovníkoch, ktoré za určitých situácií tiež slúžia na definovanie základných pojmov tam, kde zákon tieto pojmy nedefinuje.

Jediným slovníkom v EÚ, ktorý slovo vapovanie definuje je Oxfordský slovník.
A to je jediná právna realita, na ktorej sa dá stavať.
Ďalšia právna realita je tá, že náš právny systém pojem vapovanie nepozná a z toho treba vychádzať.

Znamená to, že v súľade s Ústavou SR vapovanie nie je nikde zakázané, to znamená, že sa môže praktizovať na akýchkoľvek miestach, ktoré sú verejne dostupné.
Obrázok užívateľa
Zarm dal Hens
e-začiatočník
e-začiatočník

Poslaťod endy500 » Str 17. Jún 2015 14:35:48

Zarm dal Hens píše:
Merlin píše:Kuřáci už si v hospodě nezapálí, shodla se vláda

Vláda na svém středečním zasedání přijala návrh zásadní novely, která změní poměry v českých restauracích. Od příštího roku by měl ve všech stravovacích zařízeních platit zákaz kouření. Návrh na úplný zákaz kouření v hospodách, restauracích i barech předložil vládě ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček

Zákaz se má týkat i elektronických cigaret a bylinných výrobků ke kouření. Platit má například i na koncertech, tanečních zábavách, v kinech, sportovních halách nebo školách.

Pokud zákon začne platit, bude za kouření v restauraci a podobných zařízeních hrozit provozovateli pokuta až 50 tisíc korun, dotyčnému kuřákovi až 5000 korun.

Ktoré ustanovenie zákona to hovorí?

http://www.kurakovaplice.cz/koureni_cigaret/ruzne/protikuracke-zakony-a-prava-nekuraka.html

dal som to sem nech tu máme poriadok
Přesvědčení, že já chyby nedělám, je projevem hlouposti.
Poor man's DNA
Obrázok
religion is like a penis
Obrázok užívateľa
endy500
e-veterán
e-veterán

Poslaťod Gabriel » Str 17. Jún 2015 14:45:06

tapatalk_1430677693904.jpeg

Mne sa už stalo že sme vonku sedeli všetci okolo fajčili cigarety to bolo v pohode ale moja para ľuďom vadila a to vapujem prevažne ovocné
Nemáte oprávnenie prezerať súbory priložené v tomto príspevku.
Obrázok
Gabriel
e-odborník
e-odborník

Poslaťod Zarm dal Hens » Str 17. Jún 2015 16:31:01

Endy 500 ďakujem za link, veľmi mi pomohol.

V podstate ak by som mal dobrého právnika, tak spor vyhrám, pretože:

Zákon definuje elektronickou cigaretu jako výrobek napodobující funkci tabákového výrobku nebo tabákové potřeby, jehož účelem je vdechování nikotinových výparů, včetně příslušenství takových výrobků.

Ide o to slovíčko "napodobujúci". Vapovanie v skutočnosti nič nenapodobuje. Je to činnosť autonómna, "sama o sebe". Ak by sme boli dôslední, tak aj inhalovanie antialergénu pri astmastickom záchvate by bolo protizákonné, pretože tak isto "napodobuje" funkciu tabakového výrobku. A čo sa týka pary, čo vychádza z úst? Veď para nám vychádza z úst aj v zimnom polroku, keď je chladné počasie.
Obrázok užívateľa
Zarm dal Hens
e-začiatočník
e-začiatočník

Poslaťod Zarm dal Hens » Str 17. Jún 2015 16:34:34

Gabriel píše:
tapatalk_1430677693904.jpeg

Mne sa už stalo že sme vonku sedeli všetci okolo fajčili cigarety to bolo v pohode ale moja para ľuďom vadila a to vapujem prevažne ovocné

Aj mne sa to stalo. Na letnej terase, kde všetci fajčili, moje oblaky pary vzbudzovali nepochopenie u vedľajšieho stolu, tak som si radšej presadol.....opakujem, nerád vapovaním niekoho obťažujem....
Obrázok užívateľa
Zarm dal Hens
e-začiatočník
e-začiatočník

Poslaťod endy500 » Str 17. Jún 2015 16:37:46

Inhalovanie antialergenu urcite v tomto ponimani nenapodobnuje fajcenie. Dolezita veta je : Ucelom ktoreho je vdechovani nikotinovych vyparov.
Uznavam ze ta definicia je dost nestastna.
Přesvědčení, že já chyby nedělám, je projevem hlouposti.
Poor man's DNA
Obrázok
religion is like a penis
Obrázok užívateľa
endy500
e-veterán
e-veterán

Poslaťod Gabriel » Str 17. Jún 2015 16:45:54

Takže s 0mg by nemal byť problém?
Obrázok
Gabriel
e-odborník
e-odborník

Poslaťod thinkfast » Str 17. Jún 2015 16:49:21

Ja som sa zatial s podobnym nestretol, dokonca som vapoval aj v nefajciarksej casti podniku raz ale bolo to v takom privat boxe kde neboli iny ludia len moji. Skor sa stretavam s takymi pohladmi ako "preco si pcham diktafon do huby" :D Neviem ako moze niekomu na otvorenej terase kde sa normalne fajci vadit vapovanie, ale je to asi spojene s nevedomostou ludi, dost casto sa stretavam s nazormi aj v mojom okoli, ktori tvrdia ze je to skodlivejsie ako normalne cigarety a podobne, tak sa len zasmejem pretoze po par pokusoch o vysvetlenie to aj tak bolo hadzanie hrachu na stenu (na pocudovanie to bolo od vyskoskolsky vzdelanych ludi, kde som cakal trocha viac open-minded pristup)

ale respektujem nefajciarov, v nefajciarskych castiach nevapujem (zastavky a pdobne) tak isto ako som ich respektoval ked som fajcil pyro.
thinkfast
e-pokročilý
e-pokročilý

Poslaťod Zarm dal Hens » Str 17. Jún 2015 17:26:30

endy500 píše:Inhalovanie antialergenu urcite v tomto ponimani nenapodobnuje fajcenie. Dolezita veta je : Ucelom ktoreho je vdechovani nikotinovych vyparov.
Uznavam ze ta definicia je dost nestastna.

Ono, keď inhaluješ antialergen v zime, kedy ti ide para z huby, tak je to na pohľad to isté nie? :)

A čo keď budem mať beznikotínový liquid ?

Ešte ma napadla jedna vec. Výklad Min. Zdrav. ČR hovorí o elektronických cigaretách. Nebolo by presnejšie z našej strany nazývať elektronické cigarety - inhalátory? V tom prípade by si mohli tí na ministerstve strčiť svoj výklad do prdele.
Veď medzi cigaretami a inhalátormi je veľký rozdiel. Dym v cigaretách je tvorený horením respektíve tlením za veľmi vysokých teplôt a je to pravý nefalšovaný dym, ktorý fajčiar vdychuje. Kdežto inhalátor nespôsobuje horenie ani tlenie, ale výpar za vysokej teploty. Je to vlastne výparník. Tak, ako paru vytvára rýchlovarná kanvica varením vody, tak aj špirálka v inhalátore vytvára var liquidu a tie pary vlastne vdychujeme.
A to je myslím si sakramentský rozdiel. Keby sa toho chytil dobrý právnik, tak by protistranu rozdrvil na padrť....
Obrázok užívateľa
Zarm dal Hens
e-začiatočník
e-začiatočník

Poslaťod budka » Str 17. Jún 2015 17:42:10

Zarm a spol. to čo sa píše o ecigách na českých portáloch, čo platí ČR, aký je výklad min. zdravotníctva ČR je u nás viacmenej irelevantné... V SR je iná legislatíva. Odporúčam prečítať túto tému post44409.html#p44409 vrátane smokiho linkov na odvolania...
Obrázok užívateľa
budka
e-veterán
e-veterán

PredchádzajúciĎalší

Späť na Všeobecná diskusia

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 0 hostia