Elektronická cigareta | Vaping Fórum • Zobrazenie témy - "Motanie" - Rady & Tipy & Triky & Vytvory

"Motanie" - Rady & Tipy & Triky & Vytvory

Debata o rôznych druhoch atomizérov, clearomizérov a batériách pre elektronické cigarety.

Moderátori: Welchi, DeMaio, pe.stefpo, Beastik

Re: "Motanie" - Rady & Tipy & Triky & Vytvory

Poslaťod Merlin » Pon 25. Jún 2018 21:15:06

Prskanie liqidu zo spiraly, je dane obvykle tym, ze jadro sa neprehrieva cele, ale lokalne vari liqid pod spiralou.
V strede je prave zasobovanie vzlinanim tak silne, ze sa neprehreje cele jadro a liqid varom nepravidelnym odprskava, odstreluje, puka..

Jednoduchy liek, alebo alternativa, ako ogabat odprskavanie, je vinut multifilarne tensim drotom, teda presnejsie povedane paralelne.
Napriklad 4x 0,25, nestacat ich, len najprv na jednom konci, co sa bude kotvit na zaciatku svorky a nasledne vinut na plocho, nekrizit, proste na plocho. Na konci, ked je este navleceny navijaci trn, sa urobi zase stoceny koniec a umiestni do, alebo pod svorku.
To ploche vinutie tak nejak lepsie prehreje to jadro a medzi zavitmi drotu potom odchadza odparok.
Je to prvy a druhy krat narocnejsie na navijanie, ale je to uplne ine, ako clapton a podobne veci.
Opat plati, ze ta spirala, by nemala byt zbytocne dlha, radsej hrubsia a nemala by zbytocne byt riedka.
Para si najde cetu von.
Problem prskania niekedy zapricini aj mala teplota, alebo nerovnomerne natlacenie vaty do tej spiraly, kedy v urcitom mieste to potom zacne prskat.

Tensi drot sa rychlejsie prehreje a ma mensiu zotrvacnost, rychlejsi nabeh teploty.
Pri tom paralelnom vinuti, sa zachovaju vyhody tenkeho drotu, ale znizuje sa tak merny odpor, takze netreba vyssie napatie.
Je to stara finta z obdobia mechanik.
Dnes funguje dobre aj na TC, staci relativne tenke droty pouzivat, sice rychlejsie degraduju, ale para je lepsia, ako z jedneho hrubeho drotu na spirale.
Obrazky napovedia viac.
Nemáte oprávnenie prezerať súbory priložené v tomto príspevku.
Elektronika je ako dezinsekcia, stale na kolenach hladame svaby v inom smeti.. Neponukajte mi komerciu, ak mi ale darujete volaco, najprv to rozoberem a zahodim az po tom.
Obrázok užívateľa
Merlin
e-veterán
e-veterán

Poslaťod iso3001 » Uto 26. Jún 2018 14:17:56

@merlin - vdaka za nasmerovanie, ten build na fotkach vyzera dost vychytane, len si neviem predstavit, ako sa tam natahuje vata bez toho, aby sa mi to cele pomrvilo. v kazdom pripade asi vyskusam, len musim pockat do dalsieho nakupu na drot :shock: lebo teraz mam len ten 0,3mm, aj ten twisted som si vyrobil z neho podla njkeho navodu na ytb - zaujalo ma to a chcel som vyskusat. vysledok je, ze to sice dymilo paradne, ale malo to muchy, ktore to v mojom pripade vylucuju na denne pouzivanie - zotrvacnost, prskanie. ale chut a hmla v pohode :vap_cig:

z tych komercne predavanych klapton like drotov je nejaky vhodny pre amatera - vyskumnika? lebo pozeram na ego-cigarety, ze tam maju aj “metraz”, co by bolo pre mna na vyskusanie idealne.
:::mods::: pico 75W/TC, smok al85 alien baby, joyetech cuboid mini 80w
:::attys::: doggystyle 2k16, dvarw clone MTL, siren 2, jorda RDA clone, kayfun prime clone
::::fuel::: kolace, ovocie, organicke tabakovky, kuriozitky
Obrázok užívateľa
iso3001
e-znalec
e-znalec

Poslaťod Merlin » Uto 26. Jún 2018 17:43:07

Clapton je niekedy vyborny, inokedy zas nasiera.
ten plochy system paralelneho vinutia, nefunguje horsie ako clapton, ale je pravda, horsie drzi tvar.
Ale pokial to po cely cas, budes mat namotane na oske, ktoru vytiahnes az po upevneni koncov spiraly do svoriek, nasledne jemne prezhavis a zrovnas to oskou, bude to drzat tvar v pohode.
Neporadim ti co za clapton a ine pouzit, lebo ja to prakticky nepouzivam, par som si vyrobil a nejak ma to nenadchlo.
U nerez drotov to funguje, ale zle sa to vyraba.
Najlepsi je clapton plochy, teda dva gulate droty hrubsie, omotane jednym tenkym.
Takato spirala lepsie drzi tvar a pri TC to nerobi /nezvykne robit/ problemy.
U kanthalu je to jedno, tam sa da omotat cokolvek cim kolvek, je to skor o estetike.
Hrube claptony ale maju svoje muchy, plati to iste, co u hrubych drotov, maju skratka velku zortvacnost a dlhy nabeh.
Tam sa musi pocitat z nastavenim casovej osi, alebo spickoveho predohrevu CCW a podobne ficurky.
Podobne to plati aj pre TC rezim tzv CCT, su to pokrocile nastavenia a laboracie, kde sa ten dlhy nabeh da prakticky eliminovat.

Ale stale plati, co som napisal vo vlakne naspat, pre prvotne odladenie atomizera a opakovatelny rebuild, je najlepsie pracovat z drotom, pripadne paralelnymi drotmi v jednej spirale, lebo nejake ficurky zacnu fungovat az po dokladnom odladeni atomizera, teda jeho spiraly a vaty. /plati aj pre nevatove atomizery/.
Elektronika je ako dezinsekcia, stale na kolenach hladame svaby v inom smeti.. Neponukajte mi komerciu, ak mi ale darujete volaco, najprv to rozoberem a zahodim az po tom.
Obrázok užívateľa
Merlin
e-veterán
e-veterán

Poslaťod Osiris » Pia 29. Jún 2018 17:16:39

Zopar vlastnorucne vyrobenych 2 a 3 jadrovych mikro clapton (2/3x0,28mm + 0,1mm) spiralok. Pasta-maker sa ukazal ako perfektny pomocnik na dosiahnutie plochosti :D
Obrázok
Obrázok
Osiris
e-profesionál
e-profesionál

Poslaťod iso3001 » Pia 29. Jún 2018 17:56:51

@osiris:

vyzera to vyborne, ake to ma ~vlastnosti - vnutorny priemer, odpor, zotrvacnost?
:::attys::: doggystyle 2k16, dvarw clone MTL, siren 2, jorda RDA clone, kayfun prime clone
Obrázok užívateľa
iso3001
e-znalec
e-znalec

Poslaťod Osiris » Pia 29. Jún 2018 18:31:38

pouzivam len SS316L od Crazy Wires (anglicko). Priemer motam 3 alebo 3,5mm (podla toho, do akeho RDA/RTA ide)
Odpor az tak neriesim, dvojjadrove mavaju cca 0,5-0,7Ω

A napr. tato (3x0,28mm+0,1mm; 3,5mm priemer, 5 otociek, spaced) ma 0,4Ω. Do squonk mechaniky idealna a bezpecna.
Obrázok
Obrázok
Osiris
e-profesionál
e-profesionál

Poslaťod iso3001 » Uto 03. Júl 2018 14:02:55

tak som opat tyzden motal kadeco :shock: a mam nejake nejasnosti, na ktore sa chcem opytat:

vsetko je motane do Doggystyle 2k16 klon, skusam na roznych liquidoch

- 2x 0.3 twisted SS316L, v takejto nejakej kombinacii som pre tuto chvilu odsunul ako nevyhovujucu - sice dobra chut aj hmla, ale pomaly nabeh, zotrvacnost, strelba. cisto teoreticky, ak by som mal 0.2 S316L a namotal ho takto nejako, tak by to aspon podla tej kalkulacky mohlo dat lepsi vysledok, je to spravna uvaha?

- 2x 0.2 twisted Kanthal A1 - toto neviem, budem musiet este preskumat, ale robilo to psie kusy, odpor skakal v podstate pri kazdom preregistrovani spiraly +/- o 0.5 ohm, bolo to velmi nestabilne a nevedel som, ci zmena v chuti a pare je sposobena zmenou nastaveni, alebo to je nieco ine, v kazdom pripade ku tomuto sa chcem este vratit. co mi ale vadilo, bola (moja) neschopnost namotat peknu uhladnu spiralku s pravidelnymi rozostupmi - ten drot je trochu pruzny ci ako to nazvat a tak to nie uplne dobre drzalo tvar. kedze kanthal, tak len watty, a to nebola az taka zabava. co moze byt pricinou tej nestability? zle uchytenie (pod matickami a pritiahnute bolo dokladne), skrat, prechodovy odpor niekde cez zvon kotolne?

- Titanium 0.32mm rod, navinute takto, toto ma osobne prekvapilo, dava to mocnu paru, skvelu chut, akurat sa to tiez naprd mota, lebo to pruzi, takze vysledok nie je uplne uhladny :? - je na to nejaky figel? pomahaju take tie motace typu "coil master"? nastavene to mam momentalne TC, 30watt, TCR podla tabulky 0.00350, 115 stupnov, naliatu tabakovku (ABlend / Tabaccheria) a velmi sa mi to pozdava - je ta teplota ok? zda sa mi to velmi nizko oproti setom, ake som mal na SS316L, ale chut nepusti, ked dam viac, tak uz je to zacne byt horuce, stipat a prskat. kazda rada, ako to vylepsit, sa rata ;)

:?: stipanie pri vydychu je sposobene tabakovymi aromami vseobecne, alebo teplotou, alebo sa da nejako ovplyvnit nastaveniami, motanim, materialom spiralky? jedine, co ma asi vobec neskriabe, je Green Tempest, ale to je taka mentolova ciga

:?: droty maju kde dobry vyber, resp. doporucte pls, ake materialy a hrubky si mam nakupit, cojaviem 4-5 roznych, ak chcem skusat buildy pre MTL, nech nekupujem blbosti :) teraz som to riesil tak, ze som si na steam-engine proste skusil podla popisu v e-shope vyklikat nejaky teoreticky build, ze ci to aspon trochu bude fungovat, a kupoval som podla toho, ale to je take pokus - omyl :mrgreen:
Naposledy upravil iso3001 dňa Uto 03. Júl 2018 16:59:39, celkovo upravené 1
Obrázok užívateľa
iso3001
e-znalec
e-znalec

Poslaťod janko72 » Uto 03. Júl 2018 15:28:51

Kanthal a hrubé SS drôty stačí vyžíhať plameňom alebo ho dám do skratu na zdroj el. prúdu a pekne rozsvietim.
Potom zmäknú a dá sa s nimi krásne pracovať.
Zmeny hodnoty odporu sú zapríčinené len uchytením alebo spojom na krátko.
Všetky cievky treba po nainštalovaní prežhaviť aby drôty zoxidovali a neskratovali medzi sebou. Poposúvať závity.
Tú kalkulačku by som veľmi neriešil, ideálne je si navinúť nejaký build a otestovať či mi vyhovuje alebo nie.
Merák alebo grip odpor ukáže a nejaké desatiny hore - dolu doladíš na gripe.
To prskanie viz.Merlin - vata, závity, rozostup, výkon.
Štípanie - sila NIC, teplota,výkon alebo nedostatočné zásobovanie špirály - množstvo a typ vaty.
Je toho veľa a treba sa s tým proste pohrať.

drôty - https://www.zivipf.com/
Obrázok

Obrázok
Obrázok užívateľa
janko72
e-veterán
e-veterán

Poslaťod iso3001 » Pia 06. Júl 2018 9:08:09

@janko72:

:OK to vyzihanie pomohlo velmi, dakujem, uz sa z toho da motat aj nieco normalne vyzerajuce ;)

- ku stipaniu liquidu prehadzujem do relevantnej sekcie
Obrázok užívateľa
iso3001
e-znalec
e-znalec

Poslaťod iso3001 » Štv 19. Júl 2018 12:16:59

pls, mam taku otazku - motam do takehoto Dvarw MTL RTA, momentalne tam mam spiralku (Fused Clapton SS316, ⌀ 3mm) a vatu (Cotton Bacon), liquid 30/70 [pg/vg], TC rezim, vsetko ok, v podstate by som sa nemal na co stazovat ;) ale - ked to zostavim, tak to paradne robi hmlu, chut, vsetko ok. po par hodinach pouzivania ale ta para straca na intenzite/objeme, chut je v pohode, len hmly je pomenej. ak rozsroubujem tank, a hned zasa zasroubujem, tak opat vsetko super.

usudzujem z toho, co som tu cital, ze asi nedostatocne zasobovanie liquidom, skusal som preto nasledovne:

- tensi knot
- hrubsi knot
- kratsi knot
- dlhsi knot
- konce knotu pri dierke nasavania
- konce knotu dalej
- pootocena kulisa s dierkami pre liquid (aby nebola v osi spiralky)
- dierky na kulise v osi so spiralkou

nemam dojem, ze by nieco z toho bolo nejako vyrazne lepsie :cry: mozete mi pls poradit, ze na co sa zamerat, co pripadne este skusit zopakovat, aby to tahalo rovnako dobre cely cas? :ugeek:
Obrázok užívateľa
iso3001
e-znalec
e-znalec

PredchádzajúciĎalší

• Podobné témy
    Odpovede
    Zobrazenia
    Autor

Späť na Atomizéry, Cartomizéry, Batérie

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť