Elektronická cigareta | Vaping Fórum • Zobrazenie témy - Li-ion NABIJACKY/Nabijanie vseobecne

Li-ion NABIJACKY/Nabijanie vseobecne

Debata o rôznych druhoch atomizérov, clearomizérov a batériách pre elektronické cigarety.

Moderátori: pe.stefpo, Welchi, DeMaio

Re: Li-ion NABIJACKY/Nabijanie vseobecne

Poslaťod Kmeťo » Pia 27. Mar 2015 21:36:41

Merlin, z toho všetkého mi vychádza, že keď má človek kvalitnú ego - baterku a ego - nabíjačku, tak je to nabíjanie pomaly bezpečnejšie, ako s inteligentnou li-ion nabíjačkou. No keby som toto vedel niekoľko mesiacov dozadu, tak by som mal pár prebdených nocí ušetrených. Stále mi to tak "logicky" vychádzalo, že predsa veľká škatuľa, musí byť "kvalitnejšia", ako len nejaký káblik. Na druhej strane, všetko zlé, je na niečo dobré, lebo keby som to fakt o tých pár mesiacov dozadu vedel, tak asi po dnes deň poprdkávam na egu.
Ivan, hej tie, ego, rôzne passthrough a tie "veľké" egá ako EVOD, IPOW, atď...
Kmeťo
e-veterán
e-veterán

Partner

www.smoki.sk

Poslaťod Merlin » Sob 28. Mar 2015 0:40:14

No ja by som to povedal inak.
Uzivatelsky bezpecne, musia byt baterky, teda baterky zo sroubenim EGO a ine, kde sa clanok nachadza zamontovany a je "nevymenitelny" pretoze bez tejto ochrany a zabezpecenia, by vyrobok, asi nemohol ist na trh.
Aj tak sa moze vselico pokazit, ale ochrana byt musi.
Tam, kde sa daju clanky strkat "nejake" a niekam, teda mechagrip, alebo VW grip z regulaciou, uz je na uzivatelovi, ako si stym poradi, alebo co pokazi.
Pamatajte si vazeny uzivatelia, ze doba, ked ste si kupili "nahradnu baterku" alebo clanok, je dnes, to nebolo bezne kedysi, ze sa dali kupit bezne puzdrene, alebo nepuzdrene clanky typu LiIon, LiPol. Rozvojom GSM telefonov a ineho, sa rozsirili aj clanky a baterie, ktore bolo mozne menit.
Ale clanok napr. 18650, sa este v 2008 zhanal dost tazko.
Aj dnes, ako firma, by som mal velku smolu, keby som chcel splnat poziadavky na to, aby som mohol kupit "len tak" dve krabice cerstvych clankov od Sony.
Len samotna preprava a fura byrokracie okolo je neskutocna.
A bojim sa, ze pride zas doba, ked nebude zasa jednoduche, clanky bezne kupit.
Len vdaka modelarom a vaperom, sa rozsirili clanky, urcene na zastavby do vysokoprudovych aplikacii.
Ale vdaka buzeracii a aj moznemu riziku, vyplyvajucemu z nevhodneho pouzivania, sa to bude zhorsovat.
Vid problemy, pri objednavani clankov z ciny a prepravou.

Preto tvrdim, ze nebezpecenstvo netkvie v technike, ako su nabijacky, alebo clanky, ale v ludoch, ktory tie clanky pouzivaju.
:vaping:
Elektronika je ako dezinsekcia, stale na kolenach hladame svaby v inom smeti.. Neponukajte mi komerciu, ak mi ale darujete volaco, najprv to rozoberem a zahodim az po tom.
Obrázok užívateľa
Merlin
e-veterán
e-veterán

Poslaťod Kmeťo » Sob 02. Máj 2015 14:20:22

Vedel by mi prosím niekto vysvetliť, respektíve objasniť, nižšie popísanú situáciu?
Mám Nokia C5-ku, ktorá sa nabíja normálne, nabíjačkou, ktorá má taký ten úzky kolíček. Chcel som, ale skúsiť, či by sa nedala nabíjať aj cez mini USB, aby som na prípadné výjazdy nemusel riešiť milión nabíjačiek, ale všetko vyriešil cez USB - mini USB kábel. Skúšal som adaptér s, pre nás, klasickým výstupom 5V. Telefón nabíjať nezačal, tak som to v sebe uzavrel s tým, že asi je na ňom ten mini USB vstup len na dátové prenosy. Po čase som ale skúsil ešte adaptér z iného telefónu a s tým to nabíjalo. Pozrel som v čom je rozdiel a na ňom bol výstup 5,3V. A teraz tomu, ale vôbec nerozumiem... prečo normálne cez kolík to nabíja v pohode aj s adaptérom 5V/350mAh a cez mini USB to reaguje až pri 5,3V?
Kmeťo
e-veterán
e-veterán

Poslaťod Merlin » Sob 02. Máj 2015 15:43:13

Je to preto, lebo NOKIA.
Mozem popisat powermanagement poslednej nikie, ktru mam k dispozicii, je to N95.
v TF je tzv. powermanagement, ktory robi nasledovne:
Npodporuje nabijanie cez mini USB, ale umoznuje pri pripojenom mini USB, vypnutom telefone citat vnutornu pripojenu pamat microsim.
Ani zmenou napatia, cez mini USB, nedovoli nabijanie TF.

Pripojny dutinkovy jack "nokia chrg." pokial nema pripojenu original nabijacku, tak nenabija. Mam aj ku druhemu telefonu, dutinkovy jack z ukoncenim USB samec a druhy telefon, cez ten dutinkovy jack, umoznuje nabijanie z USB, hub, PC, adapter a pod.

Problem, resp. parametricke nastavenie detekcie powermanagementu v TF nokia je totiz taky, ze napatie zdroja, pripojeneho ako nabijac, musi byt makke.
Jednoducha skuska spravnosti, obyc. trafonabijacka z nokia 5110, stary typ, ma vsebe len trafo, 4 ks diod a to je vsetko. prepojenim redukcie na mini konektor, nabijanie funguje.
Sledovanim napatia na osciloskope, sa dozvieme nasledovne.
Napatie naprazdno ten starej nabky, je okolo 4,5-4,9V.
Pri zatazeni klesa na 3,8-4,5V. Telefonu to tak proste robi dobre, powermanagement chrochta blahom.
Prud nabijaci, sa pohubuje, okolo 300mA na zaciatku po cca 60mA na konci nabijania.

Takze, aby Nokia fungovala z tvrdym zdrojom USB (stabilizovanych 5V 1A) musi sa zaradit do + kabla urceneho na nabijanie odpor, alebo ziarovka. Odpor staci 2W, zafuknut do buzirky. Odpor by mal byt z hodnotou okolo 6R8-10R.
Vytvori sa tak potrebny ubytok napatia a nabijanie, by malo pracovat spravne.
.......................................................
Ina dilema, nastala, pri pouziti tabletu, alebo co toje, kde je jediny mikroUSB konektor, ktory sluzi na vsetko.
Bud sa zariadenie nabija, alebo sa tam da pripojit externe USB zariadenie a napaja ho, cez ten konektor, alebo velmi drahy pripravok, akysi HUB, ktory aj zariadenie napaja, externym adapterom, alebo ine podobne, sluzi ako powerbank, aj napaja zasuvky USB.
Je to dane tym, ze na pinoch medzi zem a predposledny pin, je bud dana prepojka, alebo odpor, alebo je ponechany pin volny.
Ak je pin nezapojeny, zariadenie sa da len nabijat cez tento port. USB off
Ak je pripojeny pin na zem, je to ako datovy vystup smerom von a napajanie ide zo zariadenia. USB master
Ak je tam odpor 100R, je mozne sa dostat na uroven vnutorneho flashu, internej pamate (service update, firmware update a pod.)
USB slave
ak je tam odpor 1K, zariadenie je mozne pouzit len z pristupom na externu pamat, ako citacku, nabijanie neprebieha. USB Slave
odpor 10K znamena, ze zariadenie je napajane a nabijane z externeho zdroja, prioritu pred nabijanim, ma pracovne zatazenie proc, vyrovnava sa prac. vykon aj z baterie, Data USB su Master, zariadenie pracuje ako nadradene Hubu.

A to je asi vsetko, co som za svoj kratky zivot zistil.
Inak nokia je specificka tym, ze nabijacie obvody, vstup, je chraneny naozajstnou tavnou SMD poistkou.

Vyhupat z N95, sa mi podarilo tak, ze mini USB z pozicie + som prepojil pomocou obyc. diody 1N4049 do + pinu nabijacky.
Na diode vytvoreny ubytok, postacoval k tomu, aby som ozivil mabijanie z mini USB a zariadenie fungovalo i sa nabijalo cez ten blby USB konektor.

Pre zaujimavost, tak je to zapojene v exportnych telefonoch do USA od nokie.
V modeloch vyrabanych pre europu, to nieje tak zapojene.
Elektronika je ako dezinsekcia, stale na kolenach hladame svaby v inom smeti.. Neponukajte mi komerciu, ak mi ale darujete volaco, najprv to rozoberem a zahodim az po tom.
Obrázok užívateľa
Merlin
e-veterán
e-veterán

Poslaťod Kmeťo » Sob 02. Máj 2015 16:26:16

Priznám sa, že už za bodkou vety, lebo NOKIA, som sa začal pomaly strácať. Našťastie riešenie, zafúknutej žiarovky do bužírky, ma opäť vrátilo do hry...
Dobre, ale keby som to teraz celé otočil a aplikoval na vaping. Takže akceptujem fakt, že lebo NOKIA a cez mini USB budem používať zdroj 5,3V. Otázka znie či sa ten istý zdroj dá použiť na nabíjanie elektronického hulítka cez mini USB bez problémov, alebo niečo hrozí, keďže originál zdroj má výstup 5V?
Kmeťo
e-veterán
e-veterán

Poslaťod Merlin » Sob 02. Máj 2015 17:17:22

Nemalo by hrozit nic, pretoze podla vsetkeho, co ma zivot naucil, je, ze USB port znesie v pohode aj 5,5V (cinskych 5V a volaco, plus minus :D ) nabijaci rezim pre clanok, ktory je rieseny zdrojom z USB 5V, je dalej stabilizovany na CC/CV uroven potrebneho napatia (LiIon 4,200V, Li pol podla konstrukcie az na 4,250V) niektore clanky za cenu znizenia poctu cyklov, maju nabijacie a ochranne urovne obvodu nastavene az na 4,300V (NCR panasonic a ine) .
Takze nejake 0,3V by nemalo cinit problem ziadnemu USB zariadeniu.
Ale nokia akotaka, nepotrebuje ani tak vyssie napatie, ale skor napatie makke, kedy vrchol je obmedzeny az na 5,5V v spicke, ale pri zatazeni 500mA by malo klesnut na 4,5V zhruba.
Ale moj vyvoj zaspal na urovni N 95, dasia nokia uz u mna nebola. Tie co som mal, som udrzal pri zivote od roku 2006 do cca 2012. Potom uz som presiel na ine odolne TF.
Ja som spiatocnik, nemam rad dotykove displaye, znesiem to len na laptopoch, ked si to vyzaduje situacia a to byva malokedy.
Moj oblubeny pocitac do postele aj do garaze je panasonic serie CF-18. Ked je spinavy, tak ho vyumyvam samponom, zubnou kefkou vyrajbem spinu, osprchujem, osusim uterakom a vezmem si ho ako plysaka do postele.. (vtipkujem, mam dva).
Viem, ze na vystupe USB, je v panasonic napatie 5,2V . Dodnes neviem preco. Z toho vystupu bezne som pripajal nabky na nabijanie huliaceho prislusenstva.
Tolko skusenost moja.
Obrázok užívateľa
Merlin
e-veterán
e-veterán

Poslaťod Kmeťo » Sob 02. Máj 2015 17:32:31

Ok, dík.
Len na okraj, šak C5 je tiež vykopávka, ale práve, že ani ja nechcem nič dotykové, tak sa jej držím zubami, nechtami, lebo to je ešte posledný tlačítkový, tak kým žije, nič iné nechcem ani vidieť.
S tým napätím to ale bolo presne tak, všetky, teda všetky sú v skutočnosti asi 3, zdroje s výstupom 5V ani nepípli a jediný 5,3V mi to nabil.
Ešte si matne spomínam, keď píšeš o tom počítači, že kedysi som cez kábel niečo sťahoval z počítača do telefónu a veru sa mi zdá, že aj vtedy to signalizovalo, že nabíja...
Kmeťo
e-veterán
e-veterán

Poslaťod Merlin » Sob 02. Máj 2015 18:22:50

Inak priznam sa bez mucenia, ja som kedysi pracoval isty cas ako technik pre opravy mob. telefonov a na Nokia mam z tych rokov aj certifikat na opravy nastavovanie pre VF casti, ako najvyssi level. I ked som robil skor ine opravy zariadeni od Nokia Oyj.
Nokia, ale nevyrabala len mobilne telefony, ja som servisoval aj ine zariadenia od tej firmy, podobne tak panasonic, NEC, siemens, ericsson (este bez sony) Hitachi, a mnohe dalsie, menej zname komunikacne systemy a telefony u nas.
Nokia od doby bananu (http://mobil.idnes.cz/nokia-8110i-banan-zapekany-s-internetem-recenze-fam-/mob_nokia.aspx?c=970915_0003487_telefony), ked pouzivala este baterie 7,4V a nabky z vystupom 11V, postupne presla na akysi standard, 3 clanky NiMh, alebo jeden LiIon/Lipol, vynimku tvorila len taka odbocka od standardu 3210, ktora pouzivala velmi zlozity powermanagement a Step Up menice vyvojovej linie muRata, kedy na napajanie pouzili velmi netypicky baterrypack 2 clanky NiMh 2,4V.
Cela koncepcia "prezliekacieho telefonu" ale nieje povodna idea Nokia, ale prevzate od A-z od firmy NEC, model telefonu si nepamatam, nebol pre pasma GSM nikdy vyrabany. Ale vnutorna topologia aj cely sposob spravy napajania je japonsky NEC.
Nokia to mala ako malu odbocku od svojej zauzivanej linie, ktoru zapocala seria 5110.

Co sa tyka napajacich pomerov a ich modifikacii, v priebehu casu, neboli od 5110, az po neskore 6310i ziadne vyrazne zmeny. Vsetky nabijacie obvody, pracovali zamenne a dokonca pracovali nezavisle od celeho systemu TF. Az prichodom vyraznej zmeny topologie (hitachi N-gage, komunikator Sanyo-N9210) prisla zmena v podobe PWR-M a vyvody na pracu z batriou zostali len 3, tato topologia sa potom aj PWR-M preniesla do novsich serii a baterii serie BL-x

Vsetky telefony do takmer konca ery nokie ako takej, mali potrebu makkeho zdroja pre nabijanie, definovalo to uplne konkretne v produkcnych materialoch pre N5110 uplne presne, stary typ makkeho transformatora, nefiltrovaneho, ako zaklad pre nabijaci zdroj a tento zazrak sa udrzal az do konca ery zvlastneho nabijacieho konektora.
Zarucovalo to urcitu exkluzivitu na prislusenstvo nokia.
V podstate v dobe, ked zaclo byt nutne davat na tf komunikacny konetor, standardu USB, sa nabijacia zdierka stala zbytocnou, pretoze vatsina telefonov vo svete, konektor komunikacny, vyuzivala aj pre nabijanie.
Az europska smernica a smernice IRAU a CEPT, o unifikacii nabijacich zariadeni pre vsetkych vyrobcov na svete, eliminovala roznorodost nabijacich systemov a napati pre nabijanie a aj konektory.
Celkom vtipne by sa dalo povedat, ze od tej doby uz Nokia isla dole vodou..
Jedinu vynimku, velmi vyznamne zastupenu na trhu, tvoria Iphone z logom jablka, ktore aby rychlejsie zhnilo, je este aj nakusnute.
Dodnes pouzivaju vlastny standard konektora a viac menej svoj system PWR-M aj ked uz aspon 5V a nie firewire (IEEE 1394) a ine mnohoamperove a vysokovoltazne prepojky, mimo zauzivany standard.

A tak by som mohol pisat cele litanie o nabijani a standardoch, nabikackach a podobnom.
Snad sa to bude dobre citat, ako take sobotne okienko technologii, no a dakomu to pomoze pri prepojovani zariadeni a nabijani.
Obrázok užívateľa
Merlin
e-veterán
e-veterán

Poslaťod Kmeťo » Sob 02. Máj 2015 19:27:20

Merlin píše:...no a dakomu to pomoze pri prepojovani zariadeni a nabijani...:vaping:

Tak tomuto neuveríš, v tomto momente som to celé vyriešil... vďaka Tvojim elaborátom mi to stále nešlo z hlavy a tak ako som písal, že kedysi po pripojení na PC sa mi zdá, že to nabíjalo, tak som to išiel skúsiť. Pichnem to tam a nič. Lenže ja mám zakľúčovaný telefón na heslo, tak som ho skúsil odblokovať a už sa to aj pýtalo či chcem veľkokapacitné zariadenie, pripojiť počítač na internet atď., ale čo je hlavné, že naskočilo aj nabíjanie. Tak som ho ešte skúsil odblokovaný pichnuť na ten 5V zdroj a tiež nabíja. Dokonca som ho pichol znova po minúte, keď sa mi telefón zase zablokoval a nabíja. Tak teraz neviem, že či bol len zblbnutý, alebo mal zafixované odvtedy, ako som ho používal ako kľúč, že má prenášať len dáta a na nabíjanie ho "ukecalo" len tých 5,3V...
Kmeťo
e-veterán
e-veterán

Poslaťod Ronon » Sob 02. Máj 2015 20:09:48

Aj dnes, ako firma, by som mal velku smolu, keby som chcel splnat poziadavky na to, aby som mohol kupit "len tak" dve krabice cerstvych clankov od Sony

Problém nie je kúpiť priamo od výrobcu batérie (články) ako také, problém nastáva až vtedy, keď si máš dohodnúť prepravu, nakoľko články už spadajú pod kategóriu nebezpečných odpadov. Takže ak by si si tieto doklady vybavil, vieš si dohodnúť aj prepravu. Ale problém odpadáva vtedy, keď ten článok kupuješ ako súčasť nejakého zariadenia, vtedy na to už ani prepravca nehľadí a papiere (na prepravu nebezpečného tovaru) nepotrebuje, lebo neprepravuje články ale tovar, ktorý už nespadá pod nebezpečný materiál (tovar) a potichučky sa to správa ako ochranný prvok a počíta sa s tým že to zariadenie je certifikované.

Každý nebezpečný odpad je v zákone presne špecifikovaný - koľko ho môžeš prepravovať bez potreby ADR výbavy vozidla, resp. dopravného prostriedku (aj bez potreby prislúchajúcich dokladov) - tzv. podlimitná preprava.
Obrázok
Ronon
e-znalec
e-znalec

PredchádzajúciĎalší

• Podobné témy
    Odpovede
    Zobrazenia
    Autor

Späť na Atomizéry, Cartomizéry, Batérie

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť