Elektronická cigareta | Vaping Fórum • Zobrazenie témy - Hladanie pravdy

Hladanie pravdy

Diskusia na tému vplyv elektronickej cigarety (vapingu) na zdravie človeka. Táto téma si zaslúži samostatné vlákno z jednoduchého dôvodu: elektronická cigareta je menej škodlivejšia ako normálna cigareta.

Moderátori: DeMaio, pe.stefpo, Beastik, Welchi

Hladanie pravdy

Poslaťod Dodo » Sob 12. Jan 2013 1:25:46

Som cca 16-dňový "vaper" (a cca 30 rokov flákam do seba pyro, resp. flákal som, keďže už používam e-cig. ) a snažím sa nájsť pravdu o (ne-)škodlivosti vapingu (pôvodne som chcel napísať e-fajčenia, ale niektorých z Vás to vytáča). Prebehol som niekoľko domácich aj zahraničných stránok ale uspokojivú odpoveď som nikde nenašiel (a myslím, že ani nenájdem).
Sedliacky rozum vraví že v súboji e-cig. vs pyro, vyhráva e-cig, keďže sa odbúra decht, CO2, produkty vznikajúce pri spalovaní apod čo spôsobuje fajčenie škodlivým (nikotín pritom nie je to najhoršie) Na druhej strane však, vaping má veľmi krátky "vek" aby sa dali zhodnotiť dlhodobé účinky (napr. dlhodobé inhalovanie propylenglykolu a pod.). Preto netreba chápať nejaké varovné informácie proti e-cig., len ako snaha tabakovej loby v ťažení proti e-cig., ale treba skúmať či na tom nie je niečo pravdy (ani výrobcovia liquidov a HW pre vaping to nerobia z "lásky" k fajčiarom, ktorí sa snažia prestať). E-cig. sa mne javí ako menšie zlo v porovnaní s pyro. Mojim cieľom je prestať s pyro, znížiť nikotín na 0 a potom ....

Ale aby som len nefilozofoval, chcel by som sa Vás spýtať, že keď používam napr. liquit s obsahom 12mg nikotínu/ml, koľko nikotínu sa dostáva do tela pri spotrebe 1ml (asi to nie je celých 12mg). Pýtam sa preto, lebo niektorí vraj "vybafkajú" 5-7ml/day a ak by som uvažoval len 9mg/ml, tak mi vychádza hodnota niečo medzi 45-63 a ak uvážim že jedno pyro má cca 0,6-0,8mg nikotínu na 1 pyro, tak je to minimálne 75 ks pyro (pri 0,6mg obsahu) a 56ks pyro (pri 0,8mg obsahu) a to je :o
Dodo
e-začiatočník
e-začiatočník

Partner

www.smoki.sk

Re: Hladanie pravdy

Poslaťod smoki.sk » Sob 12. Jan 2013 2:04:15

Ja som jeden z tych co zvladnu 5-6 ml, ale 12cka to nie je, je to skor 3,5. Ja delim vaperov na nikotinakov a cumlikacov :lol: . Prvi bafnu do 1 ml od 12cky hore, druhi 5 az 7 nejakeho cajiku. Fajciarsky zlozvyk tvori viacero faktorov, chemicka zavislost, psychicka zavislost, ritual, motoricky navyk atd a u kazdeho je to namixovane v inom pomere. Inak vysledky vyskumu Dr. Konstantinosa Farsalinosa naznacuju ze z ecig sa nikotin vstrebava menej efektivne, ale ja si myslim ze je to len jedna z moznych interpretacii jeho vysledkov, ja sa skor priklanam k nazoru ze niktotin ma v kombinacii z CO,dechtom a dlasimi latkami ovela vyraznejsi vplyv na pulz a tlak ako v cistej podobe.
Takze 1 ml 12cky je zhruba 12 cigariet a u mna je 6 ml 3,5 ky asi 21 cigariet, co aj sedi
NAPÍSANÉ NA PMD85,TV Merkur

Obrázok
ObrázokObrázok
smoki.sk
Predajca
Predajca

Poslaťod the_zako » Sob 12. Jan 2013 2:16:18

Nejake info uz je, viac by nam vedel priblizit len dlhodoby vyskum, ktory by som osobne prijal radsej ako suboj ano/nie e-cigarety. Co viem ja, ako clovek co tomu vela pozornosti nevenoval je, ze zatial sa neprislo na nejake zasadne skodlive ucinky vapingu, takze z doterajsich info je vaping stale menej skodlivy ako cigarety.
Vela energie sa investuje do niecoho co je nepodstatne preto aby boli veci ohladom vapingu a jeho skodlivosti este jasnejsie. Tym mam namysli snahu uradou a spol. o zakaz e-cigariet a tak isto opakovanie par tych istych argumentov zo strany predajcov a zanietelnych vaperov. Speje to niekedy az k bohapustym urazkam na konkretne osoby a institucie, z toho mi je na grc a cela vynalozena energia je aj tak na nic. Ja sa priznam...som bohapusty uzivatel a revoluciu za vaping organizovat nebudem.
To kolko nikotinu sa dostane do tela pri vapingu je velmy relativne tak isto ako pri pyre. Ale zober do uvahy to ze pri pyre dostavas do tela latky ktore telo nevie prirodzene a lahko odburat, kdezto nikotin je jed a ten telo odburava uz po 2 hodinach. Pokial ma clovek spotrebu napr. 7ml denne nemyslim si ze kúri 12mg...to by mal podla mna urcite priznaky predavkovania nikotinom (modre sloniky :lol: ). Pouzivaju jednoducho "slabsi kaliber". Mne osobne potom napada otazka ci nieje skor nebezpecne prijmat take mnozstvo PG a VG...lebo vzdy plati...vsetkeho vela skodi ;)
:twisted: Fuzze XL2 po svojom :twisted:

Obrázok

ale trt...nič som neušetril
Obrázok užívateľa
the_zako
e-znalec
e-znalec

Poslaťod mitter100 » Sob 12. Jan 2013 2:28:02

Podľa mňa sa nemôže porovnávať s pyro, čo sa týka v plyvu na človeka. Pyro 4000 toxických látok a u e-cigách len nikotín.
E-cig len para a pyro horenie. Už len keď si toto porovnám logicky tak mi vychádza e-cig. menej škodlivá na organizmus.
Pyro nefajčím už viac ako 1/2 roka a u seba som spozoroval, prestal som kašlať, zlepšil sa mi čuch, lahšie dýcham, chutí mi jesť.
Negatíva som nespozoroval.
Tu nikoho nikto nenúti do vapingu, je to každého vec ako sa rozhodne. propilenglikol rastlinný glikol a voda sú neškodné .
Nikotín v malom množstve je tiež neškodný / aké je malé množstvo to som nezisťoval/ Ale niekde som čítal, že nikotínom
sa niečo liečilo ale už si nespomínam. A čo je hlavné pri e-cig sa tvorí para. Ako voda na sporáku, polievka a pod.
To je moj osobný názor. :vap_cig:
Obrázok
[b]KBOX MINI,TARGET MINI,eVic VTwo Mini
inawera-miešam MAXX,VIRGINIA ART,REVOLUTION
Obrázok[/b]
Obrázok užívateľa
mitter100
e-veterán
e-veterán

Poslaťod smoki.sk » Sob 12. Jan 2013 2:28:50

Zako ja len poznamocku k tym instituciam

Tragediou je ze na fajčeni nie su zavislí len jednotlivci ale aj štáty a tie už aj ochoreli na rakovinu,nevedia sa tých cigariet vzdať a na rozdiel od jednotlivcov im elektronická ciga tie tradičné nevie nahradiť
Naposledy upravil smoki.sk dňa Sob 12. Jan 2013 2:35:19, celkovo upravené 1

Obrázok
ObrázokObrázok
smoki.sk
Predajca
Predajca

Poslaťod Dodo » Sob 12. Jan 2013 11:05:57

mitter100 moja poznámka, resp. otázka:
PG (propylenglykol) nie je rastlinný glykol. Ale VG (vegetable glycerin) je rastlinný glycerin (ale možno sa mýlim).
A či sú tieto látky úplne neškodné, to neviem. Práve preto som sa začal pýtať na tomto fóre. Súhlasím s the_zakom že všetkého moc škodí.
Dodo
e-začiatočník
e-začiatočník

Poslaťod Dodo » Sob 12. Jan 2013 11:25:43

Smoki

prosím na základe čoho usudzuješ že 1ml 12ky = cca 12 ks pyro?
Je to odborný odhad, alebo to má aj nejaké logické pozadie.
Ďalšia poznámka:
Pri čítaní na rôznych fórach, som sa stretol často že niektorí sa snažia prisudzovať odporcom e-cig. že sú to tlaky tabakovej loby.
Určite je na tom niečo pravdy, ale treba sa zamyslieť aj nad tím čo tvrdia a hladať či to má, alebo nemá logický základ. Potom sa ľahko bude dať vyvrátiť to čo tvrdia a súčasne sa týmto (ne)potvrdí neškodnosť e-cig.
Dodo
e-začiatočník
e-začiatočník

Poslaťod mitter100 » Sob 12. Jan 2013 11:33:56

Smoki ja viem, já som tie zložky iba spomínal. Jedna poznámočka niekto dal spraviť laboratornu skúšku jak v plynnom stave tak kvapalnom
a nezistili sa žiadne škodlivé látky okrem nikotínu. :smok2:
Obrázok
[b]KBOX MINI,TARGET MINI,eVic VTwo Mini
inawera-miešam MAXX,VIRGINIA ART,REVOLUTION
Obrázok[/b]
Obrázok užívateľa
mitter100
e-veterán
e-veterán

Poslaťod smoki.sk » Sob 12. Jan 2013 11:57:54

@Dodo

len logicky, vychadzal som z predpokladu ze jedna tabakova ciga ma 1 mg nikotinu a ze prenos nikotinu je porovnatelne efektivny

Co sa tyka odporcov e cig, skus nejaky ich argument ktory ma aspon logiku (netvrdim ze take nie su, len sa nemam o co opriet v tejto debate)

Obrázok
ObrázokObrázok
smoki.sk
Predajca
Predajca

Poslaťod e-Kam » Sob 12. Jan 2013 12:24:18

O tej skuske pisu aj v ceskom fore. Mimochodom para ktora vznika pri ecig vznika aj v parostrojoch na diskotekach atd. len tam neobsahuje nikotin :rehot: pride mi to ako plakanie nad vlastnym hrobom, ked sa niekto boji ze ho fajcenie zabije nech prestane fajcit a ked sa niekto boji ze ho vapovanie zabije nech prestane vapovat. Ake uspokojive studie??? Sa ludia zamyslite do teraz sa tvrdilo aka je kava skodliva a v ziadnom pripade sa jej nesmie vela vypit lebo odvodnuje organizmus to bola uspokojiva studia???? A pred par dnami boli radia plne toho ze caste pitie slabsej kavy zdraviu prospieva a pozor ze pitie kavy sa zaratava do denneho prisunu tekutin a vobec nedehydruje orhanizmus. Toto su studie ktore su zo dna na den ine a to pisem len o kave. A ste jedna vec vsetky latky ktore su v liquide clovek denne spotrebuje v jedle, liekoch, atd. samozrejme okrem nikotinu.
HW: Agatka, ET, Cobra-fake, Bulli Smoker A2T, Telescope, eVic.
SW: Ešte nejaka komercia + vlastny mix

Obrázok
Obrázok užívateľa
e-Kam
e-znalec
e-znalec

Ďalší

• Podobné témy
    Odpovede
    Zobrazenia
    Autor

Späť na Elektronická cigareta a zdravie

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 0 hostia