Elektronická cigareta | Vaping Fórum • Zobrazenie témy - Toxické účinky polypropylénglykolu

Toxické účinky polypropylénglykolu

Diskusia na tému vplyv elektronickej cigarety (vapingu) na zdravie človeka. Táto téma si zaslúži samostatné vlákno z jednoduchého dôvodu: elektronická cigareta je menej škodlivejšia ako normálna cigareta.

Moderátori: Welchi, DeMaio, pe.stefpo, Beastik

Toxické účinky polypropylénglykolu

Poslaťod Dano98 » Str 13. Mar 2013 5:00:06

Dostal sa ku mne zaujímavý článok ohľadom toxicity polypropylénglykolu. Je to z jednej nemenovanej českej stránky ohľadom zdravia. Stránka je určená hlavne pre odborníkov, t. j. lekárov ale či sú tam informácie relevantné neviem povedať. Nejde však o žiadnu stránku typu diva, sme a pod. Zaujímalo by ma, pokiaľ je tu medzi nami nejaký chemik alebo lekár, či je to, čo je písané v texte fakt alebo nie a či sa v texte píše o tom type PG, ktorý inhalujeme my alebo je to nejaký iný typ?

"Propylenglykol je jednoduchý alkohol používáný v chemických odvetviach ako preparát zabraňujúcí mrznutiu kvapalin alebo ako látka pre výrobu lakov, syntetických pryskyřic a plastov. Použitie má tiež v potravinárskom priemysle ako látka dochucujúca, emulzifikujúca a konzervačná. Je zastúpený v celom rade kozmetických preparátov, ako sú napríklad určité šampóny, kondicionéry, telové mlieka, krémy apod. V neposlednej rade je propylenglykol používaný vo farmaceutickom priemysle ako vehikulum pre solubilizáciu hydrofobných liekov pre topické, perorálne a parenterálne podanie. Z uvedeného vyplýva, že expozícia človeka tejto zlúčeniny je dosť významná, čo so sebou nesie samozrejme riziko možných nežiadúcich účinkov. S ohľadom na túto skutočnosť nedoporučuje Svetová zdravotnícka organizácia prekračovať hodnotu denného prijmu propylenglykolu do 25 mg/kg telesnej váhy.
Propylenglykol sa nachádza v niektorých farmakologických preparátoch, ako sú napríklad v dermatologii topicky podávané kortiko-steroidy, antimykotika, antibiotika a chemoterapeutika, anestetika či antikonvulzíva určené ku krátkodobému perorálnému i parenterálnému podávániu. S ohľadom na potenciálnu toxicitu propylenglykolu sa ako veľmi závažný javí fakt, že vyššie uvedená denná povolená hodnota 25 mg propylenglykolu na kg telesnej váhy býva napríklad v neurologických alebo anestetických indikáciách veľmi výrazne prekračovaná.

Toxické účinky propylenglykolu byly poprvý krát popísané už v roku 1952, a to vo forme kožnej alergie. Od tej doby bola publikovaná cela rada prípadov a štúdií popisujúcích výskyt kontaktnej dermatitidy a lokálnej iritácie kože a sliznic po aplikácii liekov obsahujúcích propylenglykol.
Mnohom významnejšie celkové metabolické dôsledky topického podania krémov obsahujúcích propylenglykol boly zaznamenané u postihnutých s popáleninami. Medzi najzávažnejšie celkové vedľajšie účinky patrilo zvýšenie osmolality krvného séra ako následok transdermálnej resorpcie osmoticky aktívnej molekuly propylenglykolu. Podobne bol popísaný po topické aplikácii krému obsahujúceho propylenglykol i rozvoj nefrotického syndromu a kómy.
K výskytu závažných nežiadúcích účinkov propylenglykolu dochádza najčastejšie po celkovom podaní preparátu obsahujúcich túto zlúčeninu. Biologický poločas propylenglykolu v organizme je zhruba päť hodín, 25 percent sa vylučuje nezmenených ľadvinami a zbytok je metabolizovaný na kyselinu mliečnu a pyrohroznovú. Jak už bolo zmienené, je propylenglykol látkou osmoticky aktívnou. Z týchto skutočností vyplývá aj vysvetlenie výskytu niektorých toxických účinkov propylenglykolu. Mezi najzávažnějšie patrí rozvoj laktátovej acidózy a hyperosmolárnej kómy. Bolo dokázané, že propylenglykol v toxickej dávke môže zvýšiť osmolalitu krvného séra o 60 až 80 mmol/l, čo samo o sebe môže viesť k rozvoju hyperosmolárnej kómy. Hyperosmolatické séra a laktátová acidóza môže byť doprovádzaná útlmom centrálneho nervového systému, akútnej encefalopatie, kŕčami a až rozvojom kómy (viz vyššie), alebo aj akútnym ľadvinovým zlyhaniam, ako bolo napríklad popísané u pacienta liečeného parenterálnym preparátom s vitamínmy, ktorý obsahoval propylenglykol.
Popísané boly tiež srdcové dysrytmie, ktoré sa vyskytli u pediatrických pacientov liečených perorálnymi liekmi s obsahom propylenglykolu. Podobné toxické účinky boli zaznamenané tiež v iných štúdiách v spojení s ďalšími príznakmi ako hypotenzia, respiračné problémy a kŕče.
Postihnutie ľadvín, i keď patogeneticky nie celkom jednoznačne vysvetlené, sa vyskytuje tiež veľmi často v spektre toxických účinkov propylenglykolu. Toto postihnutie bolo popísané v súvislosti s rozvojom akútneho renálneho zlyhaniu, renálnej insuficiencie alebo nefrotického syndromu.
Mezi miestnymi, avšak veľmi nepríjemnými nežiadúcimi účinkami vyskytujúcimi sa pri parenterálnom podávaní niektorých liekov s obsahom propylenglykolu patrí lokálne poškodenie endotelu ciev doprevádzané výraznou bolestivosťou v mieste aplikácie preparátu.
Medzi špecifické nežiadúce účinky patrí oto-toxicita po podaní ušných kvapiek, čo môže výrazne limitovať použitie niektorých špecifických preparátov.
Všetky tieto nežiadúce účinky boli taktiež študované na zvieracích modeloch a výsledky týchto študií sú celkom v zhode s výskytom nežiadúcich účinkov u človeka. V neposlednej rade boli nežiadúce účinky vyplývajúce z podávania liekov obsahujúcich propylenglykol zaznamenané tiež vo veterinárnej medicíne, čo ukazuje na komplexnosť a univerzálnosť škodlivého pôsobenia tejto zlúčeniny na živé organizmy.
Tento krátky přehľad predkladá súhrn výskytu nežiadúcich účinkov propylenglykolu u človeka. Aj keď je táto látka všeobecne považovaná za látku pre človeka neškodnú, a je preto pomerne široko používána v rôznych priemyslových odvetviach, je treba zdôrazniť a varovať pred možnými, niekedy i veľmi závažnými toxickými účinkami tejto zlúčeniny.

Z vyššie uvedeného vyplýva, že lekár by mal pri rozvahe o bezpečnosti podávaného lieku vziať do úvahy nie len účinnú látku, ale aj ostatné substancie obsiahnuté v preparáte, ktoré sa môžu podieľať na vzniku závažných nežiadúcich účinkov."


Avšak v diskusii bol tento príspevok:

"Dobrý den, nevím kde piasatel tohoto článku hledal info, ale co jsem se dočetl já, tak za A - propylenglykol není jednoduchý alkohol ale má dvojí vazbu na hyrdoxylovou skupinu, tudíž se jedná o složitější látku. A za B- jednoduchý alkohol používaný jako substance proti zamrzání apod. je podle mého názoru Propanol s jednoduchou vazbou na hydroxylovou skupinu. A jelikož se doposud žádný z mých ošetřujících lékařů nezhrozil, když jsem jim řekl, co inhaluji, tak předpokládám, že to zdraví škodlivé není. Ba dokonce moje alergoložka mi podle spirometrie zjistila, značné zlepšení. Tak že už se toho vůbec nebojím."

tak čo je teda fakt a čo nie???
SW:PG Chem báza+arómy
HW:Tree Of Life,Zero Mods,Laisimo L3 200W TC, SMOK XCube Ultra,Steamboy Storm Rider 2.1 sn 2037,Squape R sn4228,Taifun GT 2S,Magma,Kayfun 5,Footoon Aqua FX, UX, PRO
Obrázok
Dano98
e-pokročilý
e-pokročilý
 
Príspevky: 81
Registrovaný: Pon 28. Jan 2013 3:18:09

Re: Toxické účinky polypropylénglykolu

Poslaťod Dano98 » Str 13. Mar 2013 5:27:10

akurat som robil menšie merana, váženia a pod. a zistil som nasledovné:

- mám bázu Atmos Balanced 0mg, podľa toho čo som našiel by mala táto báza obsahovať 45% PG
- podľa kuchynskej váhy (malá váha na gramy) mi ukazuje že 100ml tejto bázy váži 100 gramov čiže 1ml = 1g
- podľa článku je denná doporučená dávka (DDD) PG 25mg/1kg telesnej váhy čiže u mňa je to 25x65=1625mg = 1.625g
- 1 ml tejto bázy obsahuje 0.45g PG
- ak je teda DDD PG 1.625g môžem "zvapovať" za deň 1.625/0.45 = 3.6 ml liquidu

len je teda otázne čo sa môže udiať z dlhodobého hľadiska, pokiaľ budem mierne prekračovať DDD každý deň!

Ak teda vychádzam z informácii v horeuvedenom článu.
SW:PG Chem báza+arómy
HW:Tree Of Life,Zero Mods,Laisimo L3 200W TC, SMOK XCube Ultra,Steamboy Storm Rider 2.1 sn 2037,Squape R sn4228,Taifun GT 2S,Magma,Kayfun 5,Footoon Aqua FX, UX, PRO
Obrázok
Dano98
e-pokročilý
e-pokročilý
 
Príspevky: 81
Registrovaný: Pon 28. Jan 2013 3:18:09

Re: Toxické účinky polypropylénglykolu

Poslaťod smoki.sk » Str 13. Mar 2013 8:30:32

Dano98, hlavne, ked vyvapujes 3,6 ml liquidu, neznamena ze sa ti 3,6 ml liquidu dostane do tela, dostane sa len mala cast
Ten clanok nespomina inhalovanie par propylenglykolu, ale len jeho pozitie alebo kontakt s pokozkou, naraba s dost nepresnymi kvantifikatormi ako je "caste", "cela rada" a podobne, takze naozaj neviem co si pod tym predstavit, nechcem to nijak spochybnovat, ale vyzera to ako dost ucelove formulacie, u mna to moc dovery nebudi. V kazdom pripade si vedla flasky z bazou poloz krabicku cigariet a pogugli o ucinkoch cigaretoveho dymu, to dost pomoze. Samozrejme najlepsie okrem (tiez otraveneho) vzduchu uz nevdychovat nic. Mna uz to celkom zacina zabavat ako protifajciarske zdruzenia tak urputne bojuju proti vapingu, ze si uplne prestali vsimat fajcenie. Napriklad ak sa pozrieme na net, tak x eshopov ponuka vodne fajky, fajky a ine potreby na fajcenie uz roky, co je jednoznacne v rozpore so zakonom, ale SOI si to nevsima a sustreduje sa na shopy s elektronickymi cigaretami, kde je ten rozpor so zakonom prinajmensom sporny , ja si myslim ze to nijak neporusuje literu zakona. Ak zacne clovek citat rozne casopisy , ovela castejsie narazi na dost nepresne clanky o domnelej skodlivosti vapingu ako na clanky o dokazanej smrtelnej skodlivosti cigaretoveho dymu. Myslim ze rozum ma dovolenku.

Dolezite je to vzdy porovnat s cigaretovym dymom, nie z horskym vzduchom
NAPÍSANÉ NA PMD85,TV Merkur

Obrázok
ObrázokObrázok
smoki.sk
Predajca
Predajca
 
Príspevky: 1775
Registrovaný: Str 02. Máj 2012 23:31:21

Re: Toxické účinky polypropylénglykolu

Poslaťod ego-cigarety.sk » Str 13. Mar 2013 9:07:34

smoki upresním Ťa ak dovolíš - s alpským vzduchom :rehot:
Obrázok
SLOVENSKÝ INTERNETOVÝ OBCHOD PRE VAPING
LIQUIDY - SHAKE&VAPE / VAPE SHOT / SHAKE IT / BOX MODY / RDTA / RTA / RDA
VŠETKO PRE MIEŠANIE - BÁZY / BOOSTER / ARÓMY
VIAC INFO O NOVINKÁCH : http://www.ego-cigarety.sk/NOVINKY-c5_0_1.htm
ego-cigarety.sk
Predajca
Predajca
 
Príspevky: 564
Registrovaný: Str 11. Júl 2012 18:04:55
Bydlisko: Trenčín

Re: Toxické účinky polypropylénglykolu

Poslaťod smoki.sk » Str 13. Mar 2013 9:09:25

Alpy mi nespominaj, Alpski Taliani ma vydatne seju, ucinne bojuju proti vapingu liknavym vybavovanim objednavok :lol:
NAPÍSANÉ NA PMD85,TV Merkur

Obrázok
ObrázokObrázok
smoki.sk
Predajca
Predajca
 
Príspevky: 1775
Registrovaný: Str 02. Máj 2012 23:31:21

Re: Toxické účinky polypropylénglykolu

Poslaťod pe.stefpo » Str 13. Mar 2013 9:11:36

ako pise smoki plus...

na clanku nieco pravdy je. dolezita otazka je aky pg je brany v teste a akou formo.
pg vo velkom naozaj skodi ale vo velkom [ako vsetko vo velkom]
tak treba brat do uvahy aj eng zivatelov.
ak by bolo nieco zle na vapingu myslis ze uz to nebude vonku?
ze jedin na sk mame tu top elitu co spasy svet a dokaze z vaping je skodlivejsi ako pyro.

:D inak na rano tazke citanie pri virzinke a na porcelane...
, ;-)
posledne recenzie portál.
pico mega
Obrázok užívateľa
pe.stefpo
Moderátor
Moderátor
 
Príspevky: 2237
Registrovaný: Sob 07. Apr 2012 20:10:43
Bydlisko: PD

Re: Toxické účinky polypropylénglykolu

Poslaťod smoki.sk » Str 13. Mar 2013 9:28:14

Pol kila bravcovej masti na kazde ranajky zabije cloveka skor, slanina,klobasa a hamburgery skratia zivot tiez dost podstatne
Soli staci 10 dkg naraz aby clovek v ohrozeni zivota skoncil v nemocnici
smazene rezne na kazdy obed tiez urobi svoje
ci ?

ale boj proti PG a vapingu nie je len Slovensky fenomen, vseobecne konanie uradov, aj posledny navrh EK skor svedcia o zlyhani zapadnej demokracie, navrhli likvidacnu smernicu bez dovodov a bez dokazov a ani ju nevedia vysvetlit

a osobne si myslim ze bicyklovanie je niekolkonasobne nebezpecnejsie ako vaping a niekolko stovak ak nie tisicov cyklistov umrelo uz v prvom roku pravidelneho bicyklovania, zakazme bicykle :rehot:

Zabavaju ma tie uradnicke hlasky ze nie je doakazana absolutna neskodnost vapingu, za prve preto ze nikto netvrdi ze je absolutne neskodny a za druhe preto ze neviem o tom ze by nabsolutna neskodnost nejakej, akejkolvek latky bola kedy dokazana, co som cital, spochybnuje sa aj neskodnost osmotickej (cistej cez osmozu prefiltrovanej) vody, tak OK, pridame mineraly, ouha, tie sa ale v tele usadzaju a mozu sposobit hypertenziu, sampony zas obashuju chemikalie, tie prirodne zas alergeny, bio maso moze byt nakazene a vobec maso skodi, ale pozor, ak budete hltat zeleninu, deficit bielkovin vas moze zabit , atd, atp
NAPÍSANÉ NA PMD85,TV Merkur

Obrázok
ObrázokObrázok
smoki.sk
Predajca
Predajca
 
Príspevky: 1775
Registrovaný: Str 02. Máj 2012 23:31:21

Re: Toxické účinky polypropylénglykolu

Poslaťod dexter » Str 13. Mar 2013 9:37:55

Podla mna mas vyssiu sancu, ze ta zabije nase zdravotnictvo ako vaping.
Nemesis (#4418), EA MOD (#219), ProVari V2, Bulli Smoker Elite, D.I.D. D20 (#138), Temon D16 (#85, #180), Pikolik by IvanT

Obrázok
Obrázok užívateľa
dexter
e-profesionál
e-profesionál
 
Príspevky: 839
Registrovaný: Pon 03. Sep 2012 9:16:31

Re: Toxické účinky polypropylénglykolu

Poslaťod ego-cigarety.sk » Str 13. Mar 2013 9:42:54

Predtým Ta však potrebuje zdravotnictvo aspon minimalne zo 10rokov liečiť , ak umreš hneď je to pre farmaceuticky priemysel velmi zlí biznis ....
Obrázok
SLOVENSKÝ INTERNETOVÝ OBCHOD PRE VAPING
LIQUIDY - SHAKE&VAPE / VAPE SHOT / SHAKE IT / BOX MODY / RDTA / RTA / RDA
VŠETKO PRE MIEŠANIE - BÁZY / BOOSTER / ARÓMY
VIAC INFO O NOVINKÁCH : http://www.ego-cigarety.sk/NOVINKY-c5_0_1.htm
ego-cigarety.sk
Predajca
Predajca
 
Príspevky: 564
Registrovaný: Str 11. Júl 2012 18:04:55
Bydlisko: Trenčín

Re: Toxické účinky polypropylénglykolu

Poslaťod smoki.sk » Str 13. Mar 2013 10:36:17

:rehot: :rehot: :rehot:
NAPÍSANÉ NA PMD85,TV Merkur

Obrázok
ObrázokObrázok
smoki.sk
Predajca
Predajca
 
Príspevky: 1775
Registrovaný: Str 02. Máj 2012 23:31:21

Ďalší

  • Podobné témy
    Odpovede
    Zobrazenia
    Autor

Späť na Elektronická cigareta a zdravie

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 0 hostia

cron